Mesaj de felicitare a Primarului general al mun. Chișinău, domnul Ion CEBAN cu ocazia Zilei Internaționale a Copiilor

☀️Copilărie, dulce păpădie.
Indiferent de vârstă, vremea de afară sau alte circumstanţe, ziua de 1 iunie ne duce pe toţi cu gândul la copilărie, la vacanţa de vară, cireșele de la bunici sau la petrecerea timpului frumos cu prietenii și colegii la tabără.
Cu ocazia Zilei Internaționale a Copiilor felicit toţi micuții, le spun multă sănătate şi o vară frumoasă cu multe activităţi interesante şi utile.
Dar să nu uităm, astăzi este și Ziua Internațională a Părinților, sărbătoare recunoscută de ONU la nivel mondial.
Părinții sunt cei care ne fac să ne simțim copii și ne ghidează drumul în viață.
Scopul nostru este să investim în viitorul copiilor, în educație, în sănătate, în cultură.
La fel, de datoria noastră este să sprijinim natalitatea și familiile.
Să ne fie toți părinții sănătoși și copiii plini de fericire și zâmbete!
☀️Детство – счастливая пора.
Независимо от возраста, погоды или других обстоятельств, 1 июня переносит нас в детство, на летние каникулы, на черешню к бабушке и дедушке или в лагерь, где мы проводили время с друзьями.
С Международным днем защиты детей поздравляю всех малышей, желаю им здоровья и прекрасного лета с интересным времяпрепровождением.
Сегодня также отмечается Международный день родителей – праздник, утвержденный ООН во всём мире.
Родители – это те, кто заставляет нас чувствовать себя детьми, они поддерживают нас на нашем жизненном пути.
Наша цель – инвестировать в будущее детей, в образование, здоровье, культуру.
Наш долг – поддерживать рождаемость и семьи.
Пусть наши родители будут здоровы, а наши дети полны счастья и улыбок!